Wyjście klas do kina Helios na film ,,O psie, który jeździł koleją”

16 listopada 2023 r. klasy 2c, 3b, 3c, 3d, 3e i 3f uczestniczyły w seansie filmowym w kinie Helios. Film ,,O psie, który jeździł koleją” inspirowany książką Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem, to film edukacyjny, który opowiada o wspaniałej przyjaźni. Historia przedstawiona jest w nowych, uwspółcześnionych realiach. Bohaterką filmu jest Zuzia, której życie zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – niezwykły pies-podróżnik. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem Internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem chorej na serce dziewczynki. Bliskość i przyjaźń czworonoga są dla niej lekarstwem, którego tak bardzo potrzebuje, ale potrzeba czegoś jeszcze - pieniędzy na operację Zuzi za granicą.
Po obejrzeniu filmu uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami BORPA na temat m.in. postawy empatii wobec słabszych, pięknej przyjaźni człowieka ze zwierzęciem, odpowiedzialnej opieki nad pupilem oraz sile Internetu - pozytywnym sposobie wykorzystania mediów społecznościowych, które umożliwiło zebranie sporej sumy pieniędzy na szczytny cel.
Pomimo, że interpretacja filmu odbiega od książki, którą dzieci znają ze szkoły, wywołał on wiele emocji. Były łzy wzruszenia, śmiech, zaduma i radość z powodu pomyślnego zakończenia historii. Wszyscy opuszczaliśmy kino w doskonałych humorach.
Teresa Włodarska-pedagog