Spacer po Starym Fordonie

W dniu 17 listopada klasy: 4f i 5e wybrały się na jesiennym spacer po Starym Fordonie. Razem z wychowawczyniami: Panią Sylwią Wyszyńska i Kamillą Szczypiorską uczniowie poznali historię sięgającą XIX wieku. Przewodnik i zarazem członek Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Pan Damian Amos Rączka w ciekawy sposób przedstawił dzieje tego miejsca. W tej części Bydgoszczy zamieszkiwały trzy narody: polski, niemiecki i żydowski. Ich przyjazne, sąsiedzkie losy zniszczyły wojny. Uczniowie poznali historię powstania metalowej rzeźby przy ścianie Kościoła św. Mikołaja, upamiętniającej roztrzelanie w tym miejscu 8 osób - mieszkańców Fordonu przez niemiecki pluton. Obok znajduje się też pomnik z wizerunkami i nazwiskami osób, które zginęły broniąc swoich domostw. Tu wszyscy byli równi: razem ginął żołnierz, matka z dzieckiem, Polak i Żyd. Dzieci zwiedziły niedaleki cmentarz ewangelicki i lapidarium - elementy ówczesnych grobowców wyłowionych z Wisły i przeniesionych na miejsce pochówków. Pan Damian zapoznał uczniów z historią powstałego na terenie Rynku głównego w Starym Fordonie więzienia dla kobiet, które ostatecznie zginęły nie chcą podporządkować się władzom pruskim. Na ich cześć, wyżej wspomniane Stowarzyszenie, postawiło krzyż z pamiątkową tablicą.
Pomimo iż wysłuchane przez dzieci informacje nie należały do przyjemnych, uczniowie słuchali ich z zapartym tchem. Mając w pamięci ostatnie obchody Dnia Niepodległości, widziały ślady trudnych czasów - czasy ich przodków. To na pewno była cenna lekcja historii ale też pokory i szacunku dla mieszkańców Fordonu.

K. Szczypiorska