KONKURS „Układ okresowy bez tajemnic”

Dnia 3 kwietnia 2023 r. (poniedziałek) o godz. 15.35 w sali nr 24 odbędzie się konkurs „Układ okresowy bez tajemnic”. Proszę zapoznać się z  regulaminem konkursu. Swój udział należy zgłosić wcześniej organizatorom.

Organizatorzy:
Jolanta Piotrowska
Joanna Sobczak

Regulamin konkursu „Układ okresowy bez tajemnic”

1.    Organizator konkursu
Szkoła Podstawowa nr 65 im. Czesława Tańskiego z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Bydgoszczy

2.    Adresat konkursu
Uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 65 w Bydgoszczy

3.    Cele konkursu
Wykorzystanie układu okresowego pierwiastków chemicznych jako źródła wielu informacji.
Stworzenie uczniom możliwości współzawodnictwa i rozwoju.
Promowanie uczniów.

4.    Termin konkursu
Konkurs odbędzie się  3 kwietnia 2023 r. o godz. 15.35 w sali nr 24.

5.    Przebieg i organizacja konkursu
Konkurs jest indywidualny, jednoetapowy, przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych uczniów klas VII i VIII. Arkusz konkursowy składa się z zadań zamkniętych i otwartych.

6.    Ogłoszenie wyników
Wyniki zostaną podane do 17  kwietnia  2023r. Wszyscy uczestnicy otrzymają pochwały za udział w konkursie. Troje uczniów z najwyższymi wynikami otrzyma nagrody rzeczowe i cząstkowe oceny celujące wagi 2 z chemii. Pozostałe osoby z wysokimi wynikami otrzymają cząstkowe oceny bardzo dobre wagi 2 z chemii.

7.    Zakres i tematyka
Konkurs „Układ okresowy bez tajemnic” obejmuje treści i umiejętności zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego przedmiotu chemia w szkole podstawowej. Pytania dotyczą zakresu wiadomości i umiejętności przedmiotowych, kształtowanych na podstawie treści ujętych w podręczniku do chemii w szkole podstawowej.

Zakres treści:
- budowa układu okresowego
- zastosowanie prawa okresowości
- odczytywanie i wykorzystanie informacji z układu okresowego pierwiastków chemicznych
- wykazanie zależności między budową atomu pierwiastka chemicznego a jego położeniem w układzie okresowym
- określanie masy atomowej pierwiastka chemicznego
- obliczanie mas cząsteczkowych pierwiastków i związków chemicznych
- interpretacja zapisu symboli atomów i wzorów cząsteczek
- budowa atomu, model atomu, konfiguracja elektronowa
- liczba atomowa, liczba masowa
- izotopy

8.    Literatura