Gala “Aktywni razem - wolni od uzależnień”

28.05.2024 r odbyła się uroczysta gala na zakończenie akcji profilaktycznej

“Aktywni razem - wolni od uzależnień”

Uczniowie, którzy zgłosili się do udziału w akcji mogli wybrać jedna z trzech aktywności: medialną, sportową lub filmową. Z naszej szkoły do programu zgłosiło się 15 osób. Do końca dotrwały cztery:

Ania Płąchocka z klasy 7c- aktywność sportowa

Kornelia Dembska z klasy 7c- aktywność sportowa

Ada Pobudkiewicz z klasy 6f- aktywność filmowa

Jeremiasz Łuczak z klasy 5c- aktywność medialna

W ramach działań braliśmy udział w “Aktywnym piątku”, robiliśmy budki dla ptaków, była akcja sprzątania świata. Wszystkim, którzy dotrwali do końca -gratuluję.

Jeremiasz Łuczak z klasy 5c zdobył III miejsce w aktywności medialnej, miał za zadanie napisanie opowiadania pod tytułem “A gdyby nie wynaleziono Internetu” Nagrodą za III miejsce był bon do Media Expert w wysokości 1000,00 zł

A oto nagrodzone opowiadanie - autor wyraził zgodę na jego udostępnienie.

A gdyby nie wynaleziono Internetu?

Magda, jak każdego dnia, wstała, zjadła śniadanie i chcąc sprawdzić najświeższe informacje sięgnęła po telefon. Rozświetliła ekran telefon, lecz na pulpicie nie znalazła przeglądarki.

- Co się stało? – spytała samą siebie – przecież wczoraj wieczorem jeszcze tu była!

- Madziu, o co chodzi? – spytała dziewczynę mama.

- Przeglądarka zniknęła! Wiadomości też nie mogę wysłać!

- Co się stało? – zdziwił się tata – Moja też zniknęła!

- Trudno… Sprawdzę informacje później – stwierdziła Magda.

Dziewczyna spakowała kanapki, butelkę wody i ruszyła do szkoły. Gdy dotarła na miejsce, przywitała się ze swoją przyjaciółką Izą. Zapytała ją, czy jej też nagle przestał działać Internet. Iza popatrzyła na nią jak na ducha i spytała:

- A co to jest Internet?

- Żartujesz ze mnie? – zapytała zaskoczona Magda.

- Nie, nigdy o czymś takim nie słyszałam – odpowiedziała dziewczyna.

Magda była pewna, że Iza sobie z niej żartuje. Szybkim krokiem podeszła do Janka, który wszystkie przerwy spędzał grając w gry internetowe. Nie mogła uwierzyć w to , co widzi. Teraz chłopak czytał książkę.

- Nowość! – zdziwiła się Magda – Janek czyta!

- Co ty mówisz! – oburzył się kolega.

- Ty przecież zawsze grałeś w gry przez przeglądarkę!

- Co robiłem? – spytał chłopak.

„Co się dzieje?” pomyślała Magda „Wszyscy jakby zapomnieli o Internecie.”

Dziewczyna weszła do sali. To, co zobaczyła zmroziło jej krew w żyłach – pani Małgosia stała przy starodawnej tablicy, po której pisała tradycyjną kredą.

Gdy dziewczyna wróciła do domu mama powiedziała:

- Coś jest ewidentnie nie w porządku. W pracy kazali  mi pisać na kartce. Wszyscy sprawiali wrażenie, jakby nie pamiętali o istnieniu Internetu i elektroniki.

- U mnie to samo – dorzucił tata.

- I w szkole – poinformowała Magda.

- To oznacza, że Internet zniknął.

- Będzie się trudniej pracowało – stwierdziła mama – Plus jest taki, że niektórzy wreszcie nauczą się pisać – dodał tata.

- A Janek oderwie się od gier. – dorzuciła Madzia.

Następny dzień w szkole był niesamowity. Wszyscy radośnie spędzili przerwę, lecz gdy Magda zajęła miejsce w ławce i zadzwonił szkolny dzwonek… Obudziła się. Tak! Okazało się, że to był tylko sen! Jednak, gdy wychodziła z domu zostawiła telefon na stole – żeby więcej czasu spędzić z koleżankami i kolegami na tradycyjnej rozmowie.

T. Stachowska-Dalke