BYDGOSKI GRANT EKOLOGICZNY

Opublikowano: 2021-05-06 09:40

"Razem dla czystego powietrza"

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w kilku działaniach, w związku z otrzymanym przez naszą szkołę bydgoskim grantem ekologicznym Razem dla czystego powietrza. Dzięki nim rozwiniecie swoją świadomość proekologiczną i ugruntujecie odpowiedzialne postawy względem środowiska przyrodniczego.

Możecie wybrać jedno lub kilka spośród trzech zadań:

1) Odczyt i analiza podstawowych danych z monitoringu stacji pomiarowych,dotyczących emisji zanieczyszczeń - ocena jakości powietrza w Bydgoszczy i Polsce (prezentacja multimedialna).

Prezentacja multimedialna powinna składać się z minimum 15 slajdów, zawierać autora oraz źródła z których skorzystaliście. Pamiętajcie, że oprócz tekstu konieczne są też elementy graficzne.

2) Ocena jakości powietrza w swoim mieszkaniu/domu i na zewnątrz za pomocą prostego eksperymentu (przeprowadzenie doświadczenia i opracowanie jego wyników w formie protokołu z załączonymi fotografiami  lub prezentacji multimedialnej ze zdjęciami z własnego doświadczenia).

Należy przymocować duży płatek kosmetyczny do rury odkurzacza (w miejscu szczotki, zamiast szczotki) i włączyć odkurzacz na kilka minut w mieszkaniu/domu i na zewnątrz. Trzeba przeanalizować wygląd płatków (obserwacja), na dowód wykonać zdjęcia oraz  zapisać wnioski. Przesyłamy protokół z doświadczenia w formie pliku komputerowego lub prezentacji multimedialnej.

3) Opracowanie i przeprowadzenie ankiet, dotyczących działań proekologicznych odnośnie czystego powietrza i przeanalizowanie ich wyników.

Należy sformułować minimum 10 pytań (dotyczących np. posiadanego źródła ogrzewania, oceny jego skuteczności i działania na przyrodę) przeprowadzić ankietę wśród wybranej grupy 20 osób (np. telefonicznie, online) i zapisać wnioski. Trzeba przysłać treść ankiety i wnioski w formie pliku komputerowego.

Wasza praca będzie polegała na samodzielnym wykonaniu zadania i wysłaniu do  dnia 31 maja 2021 na dwa adresy:

j.sobczak@sp65.bydgoszcz.pl

m.butowt@sp65.bydgoszcz.pl