19.12.2018 10:18

Międzyszkolna Liga Szachowa

· M_Domanska dnia 18.11.2018 18:03 · Drukuj
Zapraszamy na 3 rundę turnieju, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 66 w Bydgoszczy (Fordon).

Międzyszkolna Liga Szachowa to największe przedsięwzięcie szachowe ostatnich lat w województwie kujawsko-pomorskim prowadzone w ramach projektu Edukacja przez szachy. Jest to indywidualny turniej szachowy, w którym zawodnicy reprezentują szkołę do której uczęszczają. W drugim turnieju jaki rozegrany został w Zespole Szkół Budowlanych wzięły udział 73 osoby.

Zawody podzielone są na dwa turnieje - Turniej A - dla zawodników od IV kategorii szachowej oraz Turniej B - dla debiutantów i zawodników z najniższą V kategorią szachową. W każdym turnieju prowadzona jest dodatkowa klasyfikacja do lat 9, 13 i 18 osobno dla dziewcząt i chłopców. Na każdym turnieju do zdobycia jest więc 12 pucharów za pierwsze miejsca i 24 medale za drugie i trzecie. Sponsorami generalnymi są Eximo Project oraz Enea Operator. Sponsorami są także: Solbet, Mat-Bud Materiały Budowlane, Pro-Serwis i W7 Konsulting. Projekt także dofinansowano ze środków Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”.

Międzyszkolna Liga Szachowa w roku szkolnym 2018/2019 składa się z cyklu 10 turniejów rozgrywanych raz na miesiąc. Każdy turniej punktowany jest osobno, ale prowadzona jest także punktacja generalna oraz drużynowa szkół. Na zakończenie, w czerwcu przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe (telewizory, drukarki, sprzęt elektroniczny, sprzęt szachowy, itp.).

Nowatorskim pomysłem jest losowanie przy pomocy autorskiej aplikacji Koło Fortuny zaproszeń do Kina Helios, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Family Parku, Salonu Wirtualnej Rzeczywistości i Salonu kosmetyki samochodowej Kuson Detailing wśród wszystkich uczestników turnieju.

Patronatem Honorowym Ligę objął m.in. Prezydent Miasta Bydgoszczy, Marszałek Województwa, Powiat Bydgoski i Powiat Toruński oraz Polski Związek Szachowy i Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy a także Pomorska-Kujawska Izba Budownictwa i Posłowie na Sejm Tomasz Lenz i Piotr Król i Ewa Kozanecka.

Pomysłodawcą jest Arkadiusz Matczyński, prezes Międzyszkolnej Ligi Szachowej a prywatnie ojciec 13 letniego Mariusza grającego w szachy. Zawody organizuje wraz z Karolem Jarochem, zawodnikiem z tytułem mistrza szachowego i trenerem szachowym. Partnerem projektu jest także Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

W turnieju mogą wziąć juniorzy w wieku od 6 do 18 lat z całego województwa a nawet Polski. Z uwagi na rosnące zainteresowanie dopuszczani są także młodsi zawodnicy, uczęszczający do przedszkoli.
Wpisowe do każdego turnieju wynosi tylko 10zł.
Wszelkie informacje znajdują się na stronie http://edukacjaprzezszachy.pl
Zawody rozpoczynają się zawsze o godzinie: 10.00. Zapisy prowadzone są za pomocą strony internetowej.

W każdych zawodów jest robiona relacja, wraz ze zdjęciami a nawet filmami dostępnym na kanale YouTube.

Do projektu przyłączają się nie tylko znane firmy, ale także osobowości. W powołanym Komitecie Honorowym przewodniczącym jest Jacek Rutkowski - prezes firmy Mat-Bud Materiały Budowlane a wśród członków oprócz prezesów i dyrektorów sponsorów i partnerów projektu są także piosenkarz i kompozytor Czesław Mozil, trzykrotny Mistrz Świata w rzucie młotem Paweł Fajdek i Mistrz Świata i Europy w zapasach Andrze Supron.

Na turniejach pojawiają się także osoby z życia publicznego, jak np. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski czy Poseł na Sejm RP Ewa Kozanecka. W trakcie turniejów pojawiają się także dodatkowe atrakcje, jak np. koncerty zaproszonych zespołów.

Organizatorzy cały czas starają czymś zaskoczyć, nie tylko na samych turniejach. Podczas trasy promującej najnowszą książkę Pawła Fajdka w C.H. Plaza w Toruniu doszło do przyłączenia się mistrza do Komitetu Honorowego a już 14 listopada C.H. Focus w Bydgoszczy zorganizowana została pokazowa partia szachów błyskawicznych między Pawłem Fajdkiem a zawodnikiem uczestniczącym w Międzyszkolnej Lidze Szachowej. Nazwa projektu Edukacja przez szachy jest zdecydowanie adekwatna do tego co się w nim dzieje.

W planach jest także zorganizowanie pojedynku miast, dlatego też organizatorzy zachęcają do przyłączenia się juniorów także z Torunia i okolicznych miejscowości. Obecnie jednak dominującą liczbą graczy są osoby z Powiatu Bydgoskiego, chociaż już także przyjeżdżają zawodnicy z Gniezna. Jeśli więc potraficie grać w szachy to zachęcamy do wybrania się na zawody, zarówno debiutantów, jak i szachistów z kategoriami. Najbliższy turniej jest w SP 66 w Bydgoszczy (Fordon), a kolejny w grudniu w Górsku.

Terminarz zawodów:
I runda – 22 września - Szkoła Podstawowa w Łochowie, ul. Wierzbowa 2, Łochowo
II runda – 13 października – Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy
III runda – 24 listopada – Szkoła Podstawowa nr 66 w Bydgoszczy
IV runda – 15 grudnia – Szkoła Podstawowa w Górsku, ul. Szkolna 2, 87-134 Zławieś Wielka
V runda – 5 stycznia 2019r. – Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
VI runda – 2 lutego 2019r. – Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach, ul. Czysta 1A
VII runda - 2 marca 2019r. – IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
VIII runda – 6 kwietnia 2019r. - Family Park, ul. Fordońska 246, Bydgoszcz
IX runda – 11 maja 2019r. - Szkoła Podstawowa w Górsku, ul. Szkolna 2, 87-134 Zławieś Wielka
X runda – 15 czerwca 2019r. – Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy