SP 65 Bydgoszcz
25.06.2019 01:45

Zamurowaliśmy kapsułę czasu

· A_Klinger dnia 12.11.2018 18:47 · Drukuj
9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 65 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Bydgoszczy obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczestniczyliśmy w apelu, który był przepięknym widowiskiem słowno -muzycznym przygotowanym przez uczniów klas starszych.
O godz.11:50 w dużym budynku szkoły zamurowaliśmy kapsułę czasu. Jakie artefakty do niej trafiły? Oto one:
1. Kalendarium historii Polski do i od czasu odzyskania niepodległości
2. Flaga Polski oraz hymn Polski
3. Monety będące w obiegu
4. Polityczna mapa świata
5. Plan miasta Bydgoszczy
6. Zdjęcia charakterystycznych miejsc miasta Bydgoszczy oraz najpiękniejszych kościołów
7. Informacje o Fordonie
8. Historia naszej szkoły
9. Informacje o patronie Czesławie Tańskim
10. Spis nauczycieli i pracowników naszej szkoły
11. Zdjęcie dyrekcji
12. Zdjęcia klas 0-3
13. Zdjęcia klas 4-8
14. Zdjęcia głownego budynku szkoły, filii oraz obiektów sportowych szkoły
15. Film o naszej szkole
16. Rysunek naszej szkoły w przyszłości
17. Gazeta z dnia dzisiejszego
18. Maskotka od sponsora kapsuły
19. List do otwierających kapsułę czasu
20.  Informacje dotyczące Związku Kombatantów Polskich-Oddział w Bydgoszczy, zjdęcie pułkownika Bogdana Jagodzińskiego.
21. Album o Bydgoszczy-prezent od Gazety Pomorskiej.

Gościem honorowym tego dnia w naszej szkole był Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Pułkownik Bogdan Jagodziński.
94-letni żołnierz, walczący o wolność naszej ojczyzny zabrał głos zarówno podczas apelu, jak i w trakcie zamurowania kapsuły. Swoim płomiennym, pełnym głębokiego patriotyzmu i wdzięczności przemówieniem wzruszył do łez niejednego słuchacza.
Pan pułkownik poprzez swoje słowa, postawę, zaangażowanie, czy całując sztandar naszej szkoły dał przykład młodemu pokoleniu jak zachowuje się i co czuje prawdziwy Polak. Zrozumieliśmy, co oznacza patriotyzm, godność i duma z bycia Polakami.
Wiktoria Fac odczytała przepiękny list do otwierających kapsułę napisany przez Panią Ewę Żurańską. Następnie uczniowie z klasy VII b zamurowali kapsułę na kolejne 50 lat.
W kapsule zamknęliśmy nie tylko historię naszego kraju, ale i wdzięczność okazywną przeszłym pokoleniom. Zamknęliśmy dzień dzisiejszy, nasze polskie tu i teraz. Wysłaliśmy w przyszłość.
Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły przyjdą w to miejsce 11 listopada 2068 roku ze swoimi dziećmi i wnukami. Będa wspominać swoje dzieciństwo i młodość w wolnej Polsce i w naszej wspaniałej szkole. Być może przyszli uczniowie również postanowią włożyć do kapsuły czasu kolejne artefakty i prześlą je kolejnym pokoleniom...
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, firmie Metalkas z Bydgoszczy-sponsorowi kapsuły, rodzicom oraz uczniom, którzy przyczynili się do powstania i zamurowania kapsuły czasu.
Zdjęcia oraz film z powyższych wydarzeń można oglądać w galerii zdjęć (strona szkoły oraz facebook), a także na stronach internetowych Gazety Pomorskiej, Ekspresu Bydgoskiego i Radia Eska (zdjęcia i film).