15.12.2018 21:50

Jak to dawniej bywało...

· A_Klinger dnia 01.10.2018 21:32 · Drukuj
21 września dzieci z klasy I B wraz z panią Agatą Klinger i Violettą Szramską wybrały się na swoją pierwszą wycieczkę-do Muzeum Oświaty.
Pojechaliśmy tramwajem pamiętając o prawidłowym zachowaniu się i ustępowaniu miejsca starszym.
W Muzeum Oświaty w Bydgoszczy spotkaliśmy Panią Elę, która wprowadziła nas w dawne, dawne czasy szkolne.
Dowiedzieliśmy się, że dawniej lekcja trwała 75 minut, a dzieci uczęszczały na zajęcia od poniedziałku do soboty włącznie. Obowiązywały mundurki szkolne i tarcze. Kto nie był odpowiednio ubrany był odsyłany do domu.
Mogliśmy usiąść w dawnych ławkach, popisać kredą na drewnianej tablicy, zobaczyć stare świadectwa, piórniki, tornistry. Mieliśmy również okazję spróbować swych sił w pisaniu atramentem za pomocą pióra. Oj, to trudna sztuka!
Podczas lekcji obowiązywała surowa dyscypilna. Kto nie słuchał profesora był poddany dotkliwym karom. Ochotnicy z naszej klasy mieli okazję "zasmakować" takich kar: szarpanie za ucho (oczywiście Pani Ela w zmowie z ochotnikiem udawała wykonywanie kary), bicie "dyscypliną" po dłoni. Wszycy bardzo ochoczo klęczeliśmy na grochu dźwigając w wyprostowanych rękach ciężki dzwonek szkolny.
Oglądaliśmy także wystawę starych przyborów szkolnych, zbiory tarcz z bydgoskich szkół. Podsumowaniem naszej wizyty było zdjęcie z Plastusiem.
Podróż w dawne czasy szkolne była ciekawą i pouczającą przygodą.
Chyba jednak wolimy naszą dzisiejszą szkołę...Zapraszamy wszystkich do galerii!