15.12.2018 02:56

Projekt „Powietrze bez śmieci” w klasie 2d

· J_Salasinska_Andruszkiewicz dnia 09.05.2018 18:32 · Drukuj
W naszym kraju coraz częściej słyszymy komunikaty o smogu, który jest pyłowym zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego. Główną przyczyną jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z pieców, głównie starego typu, w których pali się dosłownie wszystkim. Należy wspomnieć również o tym, że aż 36 polskie miejscowości, znalazło się wśród 50 miast o najgorszej jakości powietrza w Unii Europejskiej. Lista została przygotowana przez Światową Organizację Zdrowia. Taki stan rzeczy szkodzi naszemu zdrowi. W związku z tym Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza stworzyła edukacyjną kampanię społeczną o nazwie „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci”. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji. Projekt realizowała klasa 2 d. Celem programu było zwiększenie wiedzy na temat smogu, zagrożeń z niego wynikających oraz sposobów walki z nim, a przede wszystkim kształtowanie postaw służących ochronie powietrza. Uczniowie w ciągu serii pięciu lekcji przeprowadzali doświadczenia odkrywając właściwości powietrza. Oglądali również filmy z udziałem Radka Brzózkę ambasadora akcji, pracowali w grupach, wykonywali prace plastyce, dowiedzieli się też na jakie organy ciała ma wpływ zanieczyszczone powietrze. Z każdych zajęć przygotowywano gazetki ścienne. Dzięki udziałowi w tym projekcie dzieci już wiedzą jak niebezpieczny jest smog i jak zapobiegać jego powstawaniu. Zdjęcia z realizacji projektu można zobaczyć w galerii zdjęć.