11.12.2018 22:25

Nie dajemy sobie w kaszę dmuchać... - kulinarne igraszki

· A_Bialokur dnia 12.06.2016 23:02 · Drukuj
KonkursyW maju odbyły się „Kulinarne igraszki”, których celem było motywowanie uczniów do samodzielnego przygotowywania posiłków oraz zachęcenie do kulinarnych poszukiwań. W tym roku tematem przewodnim była KASZA.

Do rywalizacji grupowej przystąpili:
SP 27: z p.Marleną Lasik N.Damian, O.Łukawska, N.Chrobak, O.Jarzębska,
SP 66: p.Aleksandrą Kaszowską W.Cichacka, Sz. Cichacki, W.Białas, J.Kwiatkowska,
SP 65: z p.Katarzyną Zielińską K.Górksa, A.Jendrzejczak, E.Bajer, B.Przesławska,
SP 65: z p.Anną Białokur M.Pawlikowska, M.Rajewska, M.Malotka, D.Kuczyński

Zadaniem uczestników było przygotowanie sałatki według samodzielnie wyszukanego przepisu. Ocenie podlegał strój grupowy oraz odpowiedzi w quizie o zdrowym stylu życia. Zwyciężyła drużyna p.Katarzyny Zielińskiej – GRATULUJEMY!

Nie lada wyzwaniem okazało się przygotowanie degustacji dla uczniów i pracowników naszej szkoły podczas szkolnej przerwy. Największym powodzeniem cieszyła się sałatka owocowa z kaszą jaglaną, ale ku naszemu zadowoleniu, uwadze smakoszy nie uszło ani ziarenko kaszy. Wszystkie potrawy zniknęły… błyskawicznie. Uczniowie oraz… organizatorki przygotowali następujące potrawy:

Sałatka z kaszą bulgur
kasza bulgur ugotowana wg przepisu na opakowaniu , suszone pomidory w oliwie, cykoria, zielona pietruszka świeża mięta.

Sałatka z kaszą gryczaną
Kasza gryczana ugotowana na wywarze, rzodkiewki, cebula dymka ze szczypiorkiem, sałata roszponka, ser feta, kiełki rzodkiewki, pomidory, ogórek, oliwa, pieprz, sól

Sałatka z kaszą kuskus
kasza kuskus ugotowana, pomidory, papryka czerwona, ogórek, cebula czerwona, kukurydza, czosnek, sok z cytryny, oliwa

Sałatka z kaszą jaglaną
kasza jaglana ugotowana na mleku i z cukrem waniliowym, ananasy, brzoskwinie, winogrona, kiwi, truskawki, mango, banany, borówki

Sałatka z ryżem
Ryż paraboliczny ugotowany i lekko podsmażony na maśle z odrobiną cynamonu, jabłka, winogrona, mango, żurawina, orzechy włoskie

Sałatka z kaszą pęczak
Kasza pęczak przygotowana na „warzywku”, ugotowana pierś z kurczaka, groszek, marchew (wiórki podsmażone na odrobinie masła), curry, kurkuma, przyprawa do gyrosa z chili

Dziękujemy sponsorom: Carrefour Fordon, Radzie Rodziców SP65, Stacji Sanepid.

Organizatorki: Teresa Dalke, Katarzyna Zielińska, Ewa Żurańska, Małgorzata Domańska, Anna Białokur.