15.12.2018 03:32

MAJOWA POLECZKA

· M_Nowakowska_Wojt dnia 09.05.2016 22:30 · Drukuj
Wydarzenia

W drugi poniedziałek maja klasa 3a pojechała na kolejną lekcję muzyki do Filharmonii Pomorskiej. Instrumentem, który uczniowie bliżej poznali był klarnet.

Dzieci wiedziały, że klarnet to instrument dęty drewniany i że składa się z drewnianej rury z otworami zamykanymi klapami. Nie wiedziały jednak, że klarnet podzielony jest na pięć części: ustnik, baryłkę, korpusy: górny i dolny oraz czarę głosową. Części te w futerale przechowuje się osobno, a do grania montuje się je składając i wkładając odpowiednio toczone końcówki jednych części w drugie.

Klarnet miał ważną rolę na koncercie, bo wygrywał wraz z towarzyszącym fortepianem, melodie różnych odmian polki. Uczniowie nauczyli się podstawowego kroku polki. Podziwiali jak tańczą profesjonaliści i poznali kilka odmian polki: polka dziadek, klepak, trzęsionka, bez nogę, z boku, uginana, kucana czy warszawska.

Po koncercie poszliśmy do Parku Kazimierza Wielkiego, aby obejrzeć piękną fontannę Potop.