15.12.2018 06:05

W ZAKŁADZIE PRODUKCJI BOMBEK

· M_Nowakowska_Wojt dnia 18.12.2015 10:02 · Drukuj
Wydarzenia

Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest strojenie choinki. W ten przedświąteczny okres 15 grudnia klasa 3a pod opieką swoich nauczycielek, wybrała się na wycieczkę do fabryki bombek „SOPEL” w Bydgoszczy.

Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces produkcji najbardziej popularnych ozdób choinkowych. Po fabryce oprowadzała nas pani, która opowiadała o kolejnych etapach powstawania bombek. Pierwszym miejscem, jakie oglądaliśmy w fabryce była dmuchalnia ręczna, gdzie nad otwartym ogniem rozdmuchiwane są szklane rurki. Następnie w srebrzalni, ręcznie pokrywa się wewnętrzne ścianki bombek azotanem srebra. W lakierni specjalne urządzenia pokrywają zewnętrzną część bombek kolorowymi lakierami a następnie bombki trafiają do dekoratorni, w której pracownicy zakładu ręcznie dekorują bombki małymi pędzelkami i obsypują brokatem. Stamtąd bombki trafiają już tylko do miejsca, gdzie zaopatrywane są w haczyki i wędrują do pudełek. Na sam koniec zwiedzania przewodniczka zaprowadziła wszystkich do zakładowej galerii, w której to dzieci mogły podziwiać przeróżne unikatowe egzemplarze bombek.

Na pamiątkę pobytu w bydgoskim „SOPELKU” każdy z uczestników wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem. Tegoroczne święta będą na pewno niezapomniane, bowiem na choinkach wielu dzieci będzie „Ich" piękna, kolorowa bombka, pamiątka z wycieczki. Wspaniale było odwiedzić tę fabrykę i dowiedzieć się, jak powstają ozdoby choinkowe, które w każde Boże Narodzenie tworzą niepowtarzalny świąteczny klimat. Cel wycieczki został osiągnięty, dzieci zadowolone i pełne wrażeń.