15.12.2018 03:56

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

· J_Salasinska_Andruszkiewicz dnia 09.12.2015 15:14 · Drukuj
Wydarzenia

Od niespełna 2 lat działa w Toruniu „Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy”. Jest to 7 kondygnacji zaadoptowany budynek dawnych silosów zbożowych i młyna żytniego. Dla uczniów klas I-III są przygotowane 4 piętra z wystawami interaktywnymi. Do tego ciekawego miejsca zaproponowanego przez rodziców wybrały się klasy IId i IIIg. Najpierw uczniowie wysłuchali ciekawej informacji o optyce i możliwości postrzegania ludzkiego oka i nie tylko. Potem rozwiązywali zadania praktycznie. Następnie za pomocą pilotów wyniki zostały naniesione do tabele w komputerze i poznaliśmy zespoły, które najlepiej rozwiązały zadania. Po zajęciach zaczęły dzieci odwiedzać kolejne wystawy. Pierwsza była pracownia kreatywna „przeBUDOWA”. Dzieci budowały z klocków systemu stworzonego przez architekta Davida Rockwella.

Kolejna wystawa miała nazwę „przeŻYCIE”. Na niej prezentowane były stanowiska o treści przyrodniczej (ul, staw), przygodowej (domek na drzewie należący do podróżnika) i fizycznej (tor, równoważnie). Dzieci robiły sobie zdjęcia w muszli ślimaka. To jeszcze nie był koniec atrakcji. Dużą radość u dzieci wywołało ogromne koryto wypełnione wodą naśladującą rzekę. Na tym piętrze znajdowały się modele, m.in. oczyszczalni ścieków i tamy, ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki .Dzieci mogły odkrywać siłę wody. Ostatnią wystawą była „Wystawa O OBROTACH”.

Do dyspozycji dzieci było 26 interaktywnych stanowiskach, tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi. W centrum było tak ciekawie, że moglibyśmy tam gościć do wieczora. Jak dobrze uczniowie bawili się odkrywając świat przyrody i techniki można zobaczyć w galerii zdjęć.